רחובות מנחם בגין ויצחק רבין וגם…משה דיין כמעט זהים בכל עיר בישראל.

בניגוד לרחובות הרצל, שגם הם דומים אחד לשני כפי הראתי בפוסט רחוב הרצל – באיזו עיר?, אשר הם רחובות עם אנשים ומסחר ובדרך כלל שוקקי חיים הרי שדרות רבין, בגין ודיין הם שממות אספלט שאף אחד מאיתנו לא רוצה למצוא את עצמו הולך ברגל לאורכן. הם כמעט תמיד נקראים "שדרות" בכדי לתרץ את הרוחב המוגזם של הרחוב עם אי-התנועה באמצע.

המילה שדרה היא תרגום ל Boulevard,  שכמובן המציאו בפריז בתחילת המאה ה-19 והתרגום הפיזי שלה הוא: רחוב המופרד עם שדרה להולכי רגל והרבה עצים. כמובן שגם אצלנו בארץ יש לנו כמה שדרות יפות בעיקר בתל אביב שד. רוטשילד, שד. בן גוריון, שד. ח"ן ושדרות הרצל בטבריה. כנראה כל השדרות היפות מתו יחד עם משה דיין בתחילת שנות ה- 80!

אנחנו האדריכלים, המתכננים ומהנדסי התנועה והכבישים כבר לא מסוגלים לתכנן שדרות יפות לאנשים. מאז אמצע שנות ה-80 אנחנו מתכננים, סוללים ובונים "עורקים- עירוניים", עפ"י הגדרת מהנדסי הכבישים. ברוב המקרים אין בתים שהכתובת שלהם על העורק הזה, אלא על רחוב קטן ללא מוצא שנמצא מאחוריו. אחר-כך מגיעים מנהיגי הישוב ונותנים להם את השם  "שדרה" ומוסיפים שם של מנהיג/ גנרל גדול למקומות מפחידי אנשים אלו.  שמותיהם של מנהיגינו על עורקי תחבורה אלו לא מאדיר את שמם ואת הזיכרון שלנו מהם. לדעתי על המקומות האלו צריך לתת מספר בלבד .

אז איפה בגין פגש את רבין? ברוב הערים שד. רבין רחוקים מאוד משד. בגין כפי שהיו בחיים האמיתיים, למעט באשקלון ובירושלים העיר היחידה שמצאתי שבגין ורבין נפגשים עד עצם היום הזה כמו בחיים שלהם, בירושלים השניים נפגשו הרבה פעמים. אלו בירושלים גם נקראים בלשון בוטה "שדרות" והם עורקי תנועה מאוד כבדים ומאוד מכוערים ובודאי לא מגיע לשני עורקים אלו לשאת את השמות של יצחק רבין ומנחם בגין.